Słowo nowotwór, o którym boimy się nawet pomyśleć, zazwyczaj jest traktowane jak wyrok. Absolutnie nie musi nim być!
Dzisiejszy postęp medycyny, różnorodność metod badawczych, dostępność, łatwość i bezbolesność zbiegów diagnostycznych, a przede wszystkim skuteczność, pozwalają na wczesne wykrycie zmian i zastosowanie odpowiednich metod leczenia. Dodatkowo wykorzystywanie skomplikowanych systemów komputerowych jako pomocy w analizowaniu zmian chorobowych to atuty, dzięki którym coraz skuteczniej walczymy z nowotworami.
Niestety jednak nadal u wielu z nas pokutuje pogląd, że lepiej zmian nie ruszać – i z tym przekonaniem chcemy się zmierzyć.
(…) American Cancer Society podaje, że 1 z mieszkańców Ameryki co godzinę umiera z powodu raka jamy ustnej oraz czerniaka. W 2008 r. Choroby te były w USA przyczyną 7.590 zgonów. Problem w skali ogólnoświatowej jest o wiele poważniejszy. Każdego roku wykrywanych jest około 480.000 nowych przypadków raka jamy ustnej i czerniaka na całym świecie. Śmiertelność z powodu raka jamy ustnej i czerniaka jest znacznie wyższa niż w przypadku wielu innych nowotworów: raka szyjki macicy, raka krtani. Dzieje się tak ze względu na ich zbyt późne wykrywanie, często w ostatnich stadiach rozwoju ze względu na brak jakichkolwiek dolegliwości, także bólowych. Rokowanie w takim stadium nie jest pomyślne, w przeciwieństwie do sytuacji, gdy niepokojące zmiany są obecne jedynie na ograniczonym obszarze(…)
Takich doniesień moglibyśmy uniknąć gdyby, zarówno lekarze, jak i sami pacjenci poświęcali więcej czasu na badanie i mieli na uwadze, że bezpieczniej jest zapobiegać niż leczyć. Lepiej przekonać się, że zmiana, którą zaobserwowaliśmy to zwykły pieprzyk, otarcie naskórka, brodawka, afta czy owrzodzenie, niż spychać poważne pytania na dno umysłu.
Badaj się i żyj!