Bezsprzecznym faktem jest, że w przypadku każdego z nowotworów, gdzie zaobserwowano zmniejszenie umieralności: rak szyjki macicy, skóry, piersi – obniżenie liczby umieralność możliwe było dzięki wczesnemu wykrywaniu, dlatego najważniejsza jest profilaktyka onkologiczna i badania przesiewowe.
Mole Mate SIA –SKOPIA jest to całkowicie nieinwazyjna, bezbolesna metoda badania powierzchni skóry oraz jej struktury do głębokości 2 mm bez konieczności pobierania wycinka. Dzięki połączeniu trzech źródeł światła, które przenikając przez skórę zostają odbite przez różne struktury. Łącząc głowicę z komputerem i wykorzystując bardzo specjalistyczny programu uzyskujemy obraz, dzięki któremu doświadczony lekarz jest w stanie ocenić czy znamię, które ogląda ma cechy mogące świadczyć o konieczności zakwalifikowania go do zmian nowotworowych.
Poszczególne barwniki w różny sposób absorbują lub odbijają światło, co pozwala sporządzić zapis cyfrowy oraz wydruk kolorowych zdjęć, obrazujących ich ilość i rozkład w skórze. Jest on inny w zdrowej skórze, a inny występuje przy różnych schorzeniach.. Zapis wykonywany jest kontaktowo (szczegółowa analiza obszaru skóry o średnicy 11 mm). Zdjęcia przetwarzane są w algorytmy matematyczne porównywane z modelami skóry zdrowej i w stanach chorobowych, zawartymi w bazie danych systemu. Wykonane zdjęcia wykazują ilość, rozkład i głębokość położenia barwnika – cechy szczególnie ważne w diagnostyce nowotworów, a zwłaszcza czerniaka. Ponadto jest to metoda bardzo przydatna do oceny znamion, bielactwa (różnicowanie z innymi stanami utraty barwnika), wyprysku, trądziku różowatego, uszkodzeń posłonecznych, blizn, łuszczycy i wielu innych.
Według badań, czułość tej metody w diagnostyce wczesnej postaci czerniaka wynosi aż 96% , jest więc w pełni porównywalna z diagnostyką mikroskopową wycinka.